Az orvosok is ajánlják - Ezek a házi szerek valóban hatásosak

A házi szerek otthoni használata betegségek ellen gyakori, természetes és egyszerű módja a tünetek enyhítésének. A klasszikusok közé tartozik a méz, a tea, a meleg borogatás vagy a kamillás gőzölés. De vajon orvosi szempontból is van értelmük ezeknek a házi praktikáknak?
„A legtöbb házi szer nincs megfelelően tudományosan vizsgálva” – mondja a Harmonet szakértője. A házi szereknek nincs is egységes meghatározásuk – inkább olyan dolgokról van szó, amelyeket otthon, főként természetes alapanyagokból készítünk.
A probléma az, hogy nagyon kevés jól kontrollált tanulmány áll rendelkezésre ezek hatékonyságáról. Ennek ellenére egyes kutatások megerősítik: bizonyos házi szerek valóban hatékonyak lehetnek – orvosok által is ajánlottan.
Uborka és túró:
„Ez például reumás panaszoknál használt szer”. De hogy pontosan mi hat benne, az még nem tisztázott. A túró viszont régóta ismert a gyulladáscsökkentő hatásairól, különösen torokfájásra hidegborogatásként.
Hagymapakolás:
A hagyma klasszikus példa az alapkutatásra: laboratóriumi körülmények között igazolták gyulladáscsökkentő hatását. A középfülgyulladásnál használt hagymapakolásnál azonban már kevésbé világos, vajon elég hatóanyag szívódik-e fel.
Gyógynövények & gőzölés:
„Meghűlés és torokfájás esetén sokat segíthet az inhalálás” – mondja Rodeck fül-orr-gégész. A gyógynövényes gőz, mint például kamillával, kitisztíthatja a légutakat, és enyhíti a hörgőpanaszokat.
Segít vagy sem a méz?
A méz gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatását tudományosan is igazolták – főként torokfájásra és köhögésre ajánlják. „De nem minden típusú méz hatásos” – figyelmeztet a szakértő. A manukaméz például klinikailag is bizonyítottan hatásos. A kisgyermekeknél (1 év alatt) viszont tilos mézet adni!
Sós vizes orröblítés:
Nátha esetén sok orvos ajánlja az orr sós vízzel való átöblítését. Ez kitisztítja az orrjáratokat és nedvesen tartja a nyálkahártyát, ami megnehezíti a kórokozók megtelepedését.
Meleg borogatás:
Láz esetén a klasszikus vizes borogatás – például vádlira – segíthet. De csak akkor, ha a beteg nem fázik. A borogatáshoz használt víz legyen langyos, sosem hideg, és rendszeresen cserélni kell.
Reszelt alma:
Hasmenésnél különösen hatásos, mivel a benne található pektin megköti a vizet a belekben. Fogyasztása megnyugtatja az emésztőrendszert. Kisgyerekeknél is ajánlott.
Csirkehúsleves:
A házi húsleves klasszikus megfázás esetén. „A kutatások szerint a leves összetevői gyulladáscsökkentő hatással is bírhatnak”. Emellett tápláló és folyadékot is pótol. Melegíti a testet, és jó közérzetet biztosít.
Összegzés:
A házi szerek sokszor enyhítik a tüneteket enyhébb betegségek esetén. De nem minden segít mindenkinél, és nem minden szer hat egyformán. Ha komolyabb tünetek jelentkeznek, mindig érdemes orvoshoz fordulni.